MEWA to sú predovšetkým ľudia.

Spoznajte niekoľkých našich zamestnancov. V krátkych príspevkoch nám porozprávajú svoje zážitky a skúsenosti, ktoré ich spájajú so spoločnosťou MEWA. Zdôrazňujú, prečo sa cítia v spoločnosti MEWA dobre. Príbehy sú veľmi osobné, rôznorodé, autentické a ľudské - sú to atribúty, ktoré formujú aj náš profil ako zamestnávateľa.

Čo by ste mali vedieť

Andreas-Daniel Bernacisko: Od mäsiara k servisnému vodičovi

01
Andreas-Daniel Bernacisko, servisný vodič

Môj MEWA moment

Pre mňa to nie je len chvíľa, každý deň ponúka niečo nové.
Chcel by som ale najmä zdôrazniť vzájomnú podporu tímu. To, čo predovšetkým charakterizuje spoločnosť MEWA a tých, ktorí tu pracujú, je veľká spoľahlivosť. Človek má z toho stále dobrý pocit.
Andreas-Daniel Bernacisko, servisný vodič - v spoločnosti MEWA od r. 2017

Andreas-Daniel Bernacisko si najskôr prial byť mäsiarom, pretože obdivoval produkty a prácu v mäsiarstve v jeho rodnom meste. Už počas praxe však prišli pochybnosti. Práca bola jednotvárnejšia než očakával. Nevedel si predstaviť, že by takto pracoval až do dôchodku. Potom si uvedomil svoje nadšenie pre vozidlá všetkého druhu a spomenul si na zážitky z detstva spojené s traktorom jedného farmára.

Spojenie práce a rodiny

Dnes pracuje ako servisný vodič v spoločnosti MEWA. Je pritom nielen dodávateľom, ale aj reprezentantom spoločnosti voči zákazníkom. Pred zmenou zamestnania mal jasno: Nechcel klasickú prácu vodiča nákladného vozidla, ale úlohu, ktorá ho bude tešiť a súčasne mu umožní viesť spokojný súkromný život. Jeho cesty z východiskovej pobočky Hameln sa dajú zvládnuť tak, že prenocovať mimo domu musí najviac dvakrát týždenne. A to nie v kabíne auta, ale v hoteli.

Veľká dôvera vložená do rekvalifikovaných uchádzačov

Veľká dôvera vložená do rekvalifikovaných uchádzačov


Jednu vec si Andreas-Daniel Bernacisko mimoriadne váži: ""MEWA ponúka i prichádzajúcim z iných profesií možnosť naučiť sa novú prácu. Od začiatku mi bola zverená zodpovednosť a daná dôvera, jednať so zákazníkmi samostatne. Moja súčasná práca mi ponúka väčšiu sebadôveru, rozmanitosť a kontakt so zákazníkmi. Presne ako som si želal. "" 

Gerrit Ruhe: Iniciatívne sa uchádzal o zamestnanie a cielene sa rozvíjal ďalej

02
Gerrit Ruhe, oblastný vedúci obchodu

Môj MEWA moment

Pre mňa to bola okrem povýšenia na oblastného vedúceho obchodu akcia Kick-off 2019, na ktorej pódiu som bol vyznamenaný za dosiahnutie cieľov predaja. Zvláštnymi chvíľami sú pre mňa aj tie, kedy ako mentor môžem svoje skúsenosti a znalosti odovzdávať našim mladým kolegom.
Gerrit Ruhe, oblastný vedúci obchodu, v spoločnosti MEWA od roku 2015

Práca stavbára pre oceľové a betónové konštrukcie bola vysiľujúca, monotónna a pre človeka túžiaceho po komunikácii tak, ako Gerrit Ruhe, skôr nevhodná. Jeden z jeho priateľov mu dal tip na nové zameranie: Gerrit Ruhe začal pracovať u mobilného operátora a zistil, že má talent na predávanie. Vďaka empatii a dobrému prejavu sa rýchlo naučil prispôsobovať sa rôznym charakterom a povahám zákazníkov. S narastajúcim úspešným obratom sa chcel rozvíjať ale aj profesijne.

Kariéra v zaujímavom pracovnom prostredí

Jeho cieľom bolo pracovať na silnom a dynamickom B2B predaji. Gerrit Ruhe bol presvedčený o tom, že MEWA je to pravé: ""Cítil som, že sa tam splnia moje predstavy. Okrem toho ma oslovil svet nových produktov. Preto som sa v roku 2015 pustil touto cestou."" Po prijatí absolvoval v pobočke Bottrop sedemmesačný program pre juniorských predajcov. Dnes nesie ako oblastný vedúci obchodu zodpovednosť za svoj úsek priameho predaja v oblasti priemyslu a remesla.

Podpora, stabilita a istota

Práca pre spoločnosť MEWA je úplne podľa jeho chuti, zhŕňa svoju päťročnú činnosť. ""Tu je možné využiť a rozvíjať svoje silné stránky. Kto preukáže angažovanosť, získa maximálnu podporu. “Spoločnosť MEWA sa tiež vyznačuje kultúrou, v ktorej sa človek napriek veľkosti spoločnosti necíti byť jedným z mnohých. K tomu sa pridáva stabilita a spoľahlivosť spoločnosti MEWA. Z hľadiska istoty zamestnania je toto dôležitým aspektom.

Franziska Fischer: Prvá liga vo vzdelaní a v športe

03
Franziska Fischer, učnica

Môj MEWA moment

Pri úvodnom pohovore som povedala, že som profesionálna hádzanárka a chcela by som vo svojej športovej kariére pokračovať súbežne so získavaním pracovnej kvalifikácie. Spadol mi kameň zo srdca, keď MEWA v tomto smere ukázala pochopenie. A skutočne som zažila vysokú mieru dôvery, otvorenosti a podpory.
Franziska Fischer, učnica, v spoločnosti MEWA od r. 2019

Voľný čas Franzisky Fischer bol od mala vyplňovaný jej vášňou pre hádzanú. V rodnom meste Buxtehude hrala v tretej lige. Veľmi skoro mala jasno aj v otázke zamestnania: športu chcela zostať verná aj v budúcnosti, ale bolo nereálne, aby si tým zabezpečila živobytie. Navyše je potrebné po ukončení športovej kariéry uvažovať o profesijnej perspektíve. Jej náklonnosť k číslam predurčila ekonomické vzdelanie.

Dobrý pocit už od začiatku
Počas hľadania narazila na MEWU. Žiadosť o zamestnanie zaslala do centrály vo Wiesbadene a bola pozvaná na pohovor. „Veľmi sa mi páčili ľudia, s ktorými som hovorila,“ spomína Franziska Fischer. ""Hneď som mala dobrý pocit. Krátko nato mi bola ponúknutá učňovská pozícia.“ Len o niečo neskôr nasledovala zmluva so ženským hádzanárskym tímom Mainz 05, ktorý hral v prvej lige. Požiadala o skúšobný tréning a aj tu dokázala presvedčiť.


Tímový duch je veľmi dôležitý

""Veľa pozitívnych dojmov z prvých dní sa odvtedy mnohokrát potvrdilo,"" hovorí. ""Vo všetkých oddeleniach ste srdečne vítaný."" Vládne tu rodinná atmosféra so skvelým tímovým duchom. Starších kolegov teší, keď môžu mladším niečo odovzdať. ""Franziska Fischer vie oceniť najmä pochopenie, ktoré jej kolegyne a kolegovia majú pre jej športové aktivity. ""Môžem tak dobre spojiť obe kariéry."" 


Günes Yenen: Medzinárodná kariéra - "no business as usual"

04
Günes Yenen, Country Manager

Môj MEWA moment

Ten som mal už na prijímacom pohovore. Hneď na začiatku som cítil, že moje medzinárodné ambície boli brané vážne. Boli mi ukázané jasné cesty a perspektívy, ktoré sa potom stali realitou. Je jedno kde človek pracuje: Všade je poznať, že základné hodnoty, ktoré vytvárajú úspech spoločnosti MEWA, sú súčasťou aktívneho života.
Günes Yenen, Country Manager, v spoločnosti MEWA od roku 2013

Takmer každý štvrtý z celkovo asi 5 700 zamestnancov spoločnosti MEWA dnes pracuje v zahraničí. Jedným z nich je aj Günes Yenen. Ako Country Manager buduje v Birminghame úsek zákazníckeho servisu a distribúcie a navyše podporuje svojich kolegov v predaji. Spoločne pracujú na vybudovaní firmy v strednom Anglicku. Analýzy identifikovali najväčší potenciál zákazníkov práve v tomto regióne. V prospech Birminghamu hovorilo aj vynikajúce dopravné spojenie.

Cenné zahraničné skúsenosti
Günes Yenen rád prijíma nové výzvy. Ovláda šesť jazykov a pri štúdiu sa zameriaval na kultúru obchodu, národné hospodárstvo a politiku. Do spoločnosti vstúpil v Taliansku. „Po následnom pridelení do pobočky Rodgau som v roku 2017 dostal ponuku, aby som sa zúčastnil vstupu na trh v Anglicku. Nemusel som dlho premýšľať. Túto zahraničnú skúsenosť som si nechcel nechať ujsť "", vysvetľuje svoje rozhodnutie.

Budovanie spoločnosti v Európe

MEWA svoje služby ponúka v Anglicku od začiatku roka 2018. Naša činnosť sa pekne rozbehla, teší sa Günes Yenen. Ale stále sme ešte v počiatočnej fáze, ani kolektív pracovníkov ešte nie je kompletný. Práce je veľa - aj s ohľadom na BREXIT a jeho dôsledky. Preto je dobre, že sa vo firme cíti byť spokojný: ""MEWA sa dokázala rozšíriť do celej Európy a súčasne si zachovať rodinné štruktúry. Preto je MEWA pre mňa ""The place to be!"".

Heike a Konstantin Schröder: Odporúčania od spokojných zamestnancov

05
Heike Schröder, kontrolórka kvality

Náš moment v spoločnosti MEWA

Nastane vždy, keď vo firme vidím svojho syna Konstantina - ale nebýva to tak často, pretože pracujeme v rôznych budovách. Práve jemu musím poďakovať za to, že som našla zamestnávateľa, u ktorého sa cítim byť v dobrých rukách. Obaja sme ďalším príkladom toho, že MEWA je skutočne rodinný podnik.  
Heike Schröder, kontrolórka kvality, v spoločnosti MEWA od roku 2019

Od začiatku svojho vyučenia, na odborného pracovníka skladovej logistiky, rozprával Konstantin Schröder svojej matke pravidelne a s nadšením o svojich zážitkoch vo firme: ""V spoločnosti MEWA som sa hneď cítil dobre. Všetci sú neuveriteľne milí a ochotní pomôcť. Človek môže aj ako učeň veľmi rýchlo prevziať zodpovednosť "". Heike Schröder v tom čase dostala výpoveď z organizačných dôvodov od zamestnávateľa, jedného z dodávateľov pre automobilový priemysel.

Skúsenosti syna ako motivácia
Nakoľko tušila, že bude musieť z firmy odísť, včas sa zamerala novým profesijným smerom. V tom čase MEWA vypísala nové pracovné miesta v súvislosti s rozšírením prevádzky vo Weil im Schönbuch. ""Konstantin ma na to upozornil a povzbudil ma, aby som sa o miesto uchádzala. Vzhľadom k jeho pozitívnym skúsenostiam som neváhala ani okamih "", opisuje svoje rozhodnutie. ""Už krátko na to mi ponúkli pracovnú zmluvu. Takúto príležitosť som si samozrejme nemohla nechať ujsť.""

Žiadaná, podporovaná a maximálne spokojná

V krajčírskej dielni vykonáva kontrolu kvality odevov, ktoré prichádzajú od zákazníkov. ""Občas to býva trochu stresujúce, ale práca ma veľmi baví. Človek je potrebný a podporovaný "", bilancuje Heike Schröder svoj doterajší čas v spoločnosti MEWA. Svojim nadšením získala pre firmu medzitým i ďalšiu svoju známu. Nášho zamestnávateľa môžeme s dobrým svedomím odporučiť"", tvrdí matka a syn jednohlasne.


Steffen Geier: "Stratený syn" mieri k digitalizácii

06
Steffen Geier, vedúci Lead & Customer Communication

Môj MEWA moment

Bol okamih, keď som počas učňovského obdobia spoznal svoju ženu. Bola v nižšom ročníku, ale často sme sa stretávali. Nakoniec je z toho náš spoločný život. V spoločnosti MEWA som našiel svoje profesijné aj súkromné šťastie.
Steffen Geier, vedúci Lead & Customer Communication, v spoločnosti MEWA od roku 2003

Veľa vecí človek ocení až vtedy, keď ich už nemá. Steffen Geier sa v spoločnosti MEWA vyučil, absolvoval tu aj duálne štúdium, a potom pracoval niekoľko rokov na marketingovom oddelení. Na rok a pol spoločnosť opustil a v roku 2015 sa k svojmu bývalému zamestnávateľovi vrátil: ""Rýchlo som si uvedomil, že tu mám v mnohých ohľadoch väčší priestor pre uplatnenie"", vysvetľuje dôvody svojho konania. „ Navyše vysoko profesionálne štruktúry a procesy spoločnosti MEWA umožňujú cieľavedome myslieť dopredu a realizovať dobré nápady.“

Späť do dôverne známej pracovnej domoviny

Kontakt so spoločnosťou MEWA si stále udržiaval. Starosti s tým, že by ho kolegovia ako navrátilca nechceli prijať medzi seba, si nepripúšťal. Všetko mu bolo dôverne známe: ľudia, budova, pracovná atmosféra - proste všetko, čo prispieva k tomu, aby sa človek niekde cítil dobre: ""Hneď som vedel: rozhodnutie vrátiť sa do firmy MEWA bolo dobré a správne. Na tom sa dodnes nič nezmenilo.""

Technologický pokrok ako motivácia

Steffen Geier je ako vedúci Lead & Customer Communication zodpovedný aj za digitálny marketing. Táto oblasť ponúka ako firme, tak aj jemu osobne enormný potenciál: ""To bolo to, čo ma v novej úlohe od začiatku podnecovalo. Môžem prispieť k tomu, aby digitálna premena v spoločnosti MEWA dobre postupovala."" Potešiteľné je, že MEWA je firma s vysokou schopnosťou vykonávať inovácie a v súlade s tým tiež primerane investovať.

Lawrence Liebig: Možnosti pre nový začiatok

07
Lawrence Liebig, odborný pracovník pre skladovú logistiku

Môj MEWA moment

Bol som začínajúci ergoterapeut, ale nebol som spokojný a bol som rozhodnutý zmeniť svoju profesijnú dráhu. Mala to byť práca, ktorá na mňa bude klásť väčšie fyzické požiadavky. Keď ma prijali za učňa, bol som šťastný a vďačný. Aj keď som nevyšiel čerstvo zo školy, umožnila mi spoločnosť MEWA získať vysnívané povolanie.
Lawrence Liebig, odborný pracovník pre skladovú logistiku, v spoločnosti MEWA od roku 2016

Sabine Veith: Počíta sa kompetencia a osobnosť

08
Sabine Veith, vedúca smeny v závode pre pracovné odevy

Môj MEWA moment

Žila a pracovala som dlho v Severnej Amerike, a potom som sa rozhodla pre návrat do rodného Bádenska. V spoločnosti MEWA v Meißenheime som našla svoj nový pracovný domov. Moje schopnosti som tu mohla uplatniť pri rôznych úlohách. Dali mi tú potrebnú dôveru. Takýto prístup pre mňa veľa znamenal.
Sabine Veith, vedúca smeny v závode pre pracovné odevy, v spoločnosti MEWA od roku 2007

Petra Pěkný: Podnik pestrý ako sám život

09
Petra Pekný, vedúca tímu predaja

Môj MEWA moment

Dala som v spoločnosti MEWA výpoveď, aby som mohla s manželom precestovať svet. Po štyroch rokoch sme sa vrátili do Prahy. Môj bývalý šéf mi ponúkol pozíciu vo vedení tímu. Okamžite som súhlasila. Skúsenosti zo zahraničia mi ukázali, ako široké môže byť spektrum koreňov a životných ciest. MEWA predstavuje túto kultúru rozmanitosti. To bolo pre mňa dôležité.
Petra Pekný, vedúca tímu predaja, v spoločnosti MEWA od roku 2007